Nawigacja Trans Assist dla przewoźników i kierowców ciężarówek

Nawigacja Trans Assist dedykowana przewoźnikom i kierowcom ciężarówek usprawni przewóz towarów, zwłaszcza na trasach międzynarodowych.

 

Praca kierowcy wykonującego międzynarodowy przewóz rzeczy nie należy – lekko to ujmując – do lekkich i mało wymagających zawodów. Ściśle określony dyrektywą WE 561/2006 czas prowadzenia pojazdu wraz z obowiązkowymi odpoczynkami dziennymi czy tygodniowymi, to tylko część elementów planowania optymalnej trasy każdego przejazdu „na międzynarodówce”.

Kierowca np. 40-tonowego ciągnika siodłowego z naczepą, poza czasem pracy, musi także brać pod uwagę wiele innych czynników decydujących czy dany transport dojedzie o czasie pod wskazany adres.

 

Optymalizacja trasy z uwzględnieniem gabarytów pojazdu

 

Zespół Trans Assist opracował w ramach swojej platformy profesjonalną nawigację uwzględniającą aktualne gabaryty jednostki transportowej – w tym przede wszystkim wysokość, szerokość a nawet jej długość.

Nierzadko bowiem zdarza się, że w trakcie wykonywania transportu kierowcy ciężarówek korzystają z darmowych nawigacji, które sprawdzać się mogą podczas prywatnych podróży autem osobowym. Jednak te same urządzenia czy aplikacje internetowe są już mało przydatne podczas jazdy przez Europę załadowanym towarem tandemem.

Przeczytaj też: e-CMR – historia elektronicznego listu przewozowego

Według przeprowadzonej przez zespół Trans Assist internetowej ankiety wynika, że zdecydowana większość kierowców (64,2%) używa w trakcie jazdy Google Maps. A ta popularna nawigacja nie uwzględnia żadnych dodatkowych informacji przydatnych dla kierowcy zawodowego.

Skutkuje to nierzadko tym, że roztargniony czy zmęczony kierowca jadąc według wskazań nawigacji wjeżdża zbyt wysoki pod wiadukt kolejowy lub most uszkadzając poważnie nie tylko zabudowę, ale i zdarza się, że i konstrukcję nośną naczepy a nawet samej ciężarówki.

Oczywiście mowa tutaj o ekstremalnych sytuacjach, ale niejednokrotnie kierowcy, po zorientowaniu się w porę o braku możliwości przejazdu, muszą zawracać bezpośrednio przed zbyt niskim wiaduktem, blokując ruch innym uczestnikom ruchu narażając się przy tym na ugrzęźnięcie zestawu na miękkim poboczu.

A przecież kilkugodzinna praca specjalistycznych holowników pomocy drogowych w Niemczech czy Francji to nierzadko wydatek dla przewoźnika rzędu kilkunastu a nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych!

Kwestie aktualnej wysokości czy szerokości zestawu – chociażby w przypadku busów i zestawów na B+E – są też niezwykle istotne ze względu na możliwość opóźnienia się transportu, który musiał zawracać np. przed zbyt niskim tunelem i nadrabiać kolejne kilometry, za które klient nie zapłaci.

A takie większe opóźnienia mogą skończyć się nawet wystawieniem noty obciążeniowej dla spóźniającego się z transportem przewoźnika.

 

Nawigacja uwzględniająca aktualną wagę jednostki transportowej

 

W przypadku ciężkiego transportu dobra nawigacja powinna uwzględniać również ograniczenia masowe oraz dopuszczalne naciski na osie na wyznaczonej trasie uwzględniając wspomniane już parametry gabarytowe.

Nawigacja wchodząca w skład platformy Trans Assist rozróżnia więc sytuacje, kiedy zestaw lub „solówka” jedzie „na pusto” oraz pod pełnym dopuszczalnym obciążeniem.

Tak dobierana optymalna trasa pozwala zaoszczędzić liczbę przejechanych kilometrów na tzw. dolotach, a co za tym idzie ograniczy czas podstawienia się na załadunek i zmniejszy koszty związane ze spalonym paliwem.

Przeczytaj też: e-CMR.eu – weryfikator e-CMR i podpisu elektronicznego

Warto pamiętać także spotkaniu ze służbami kontrolnymi w przypadku zignorowania przez kierowcę znaków zakazu wjazdu – w takiej sytuacji policjanci, inspekcje transportu drogowego, a w Polsce nawet i Straż Miejska mogą wystawić kierującemu wysoki mandat.

Taka kontrola może trochę potrwać, bo służby przy okazji często przeprowadzają badanie trzeźwości prowadzącego ciężarówkę, weryfikują dokumenty przewozowe czy sprawdzają stan techniczny pojazdu.

Nawigacja Trans Assist to niezwykle przydatne narzędzie dla przewoźników wykonujących transporty ADR. Nasza aplikacja uwzględnia bowiem zakazy określające szczegółowo, jakie transportowane towary nie powinny być przewożone danym odcinkiem drogi.

 

Jedna nawigacja, wiele funkcjonalności

 

Reasumując, nawigacja Trans Assist to profesjonalne narzędzie dla przewoźników, którzy chcą zapewnić swoim kierowcom komfort pracy. Ograniczy też niepotrzebnie przejechane kilometry i zmniejszy do minimum ryzyko uszkodzenia ciężarówki, przyczepy czy naczepy.

Redukcja kosztów zużytego paliwa to wymierna korzyść obniżająca TCO (z ang. total cost od ownership) ciężarówki, co daje wymierne korzyści dla przewoźników, a kierowcy zyskają na komforcie pracy, który może wprost przełożyć się na zwiększenie bezpieczeństwa w trakcie jazdy.

Powrót