e-CMR.eu – weryfikator e-CMR i podpisu elektronicznego

Elektroniczne listy przewozowe i uwierzytelniające je e-podpisy wymagają potwierdzenia. Taki weryfikator e-CMR.eu zbudowało Trans Assist.

 

Cyfrowe dokumenty przewozowe powoli zaczynają zastępować drukowane formularze. Nawet w Polsce są już firmy nadające i wysyłające towary wykorzystując e-CMR, jednak ze względu na to, że np. Niemcy nie przystąpiły jeszcze do tego programu, kierowca dalej porusza się z wydrukowaną „CMR-ką”.

Takie hybrydowe rozwiązanie stosowane jest także z obawy na reakcję służb kontrolnych żądają przy transporcie międzynarodowym rzeczy także listu przewozowego.

 

Jakie warunki powinien spełniać dokument e-CMR?

 

Sporządzony 20 lutego 2008 roku w Genewie „Protokół dodatkowy do Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR) dotyczący elektronicznego listu przewozowego” wyznacza warunki, jakie spełniać powinien taki cyfrowy dokument.

Protokół dodatkowy o e-CMR wszedł w życie 5 czerwca 2011 roku i do dziś przystąpiło do niego 30 państw, w tym Polska, która przystąpiła do tej umowy 11 września 2019 roku.

Przeczytaj też: e-CMR – historia elektronicznego listu przewozowego

Dane zawarte w elektronicznym liście przewozowym muszą m.in. umożliwiać identyfikację każdego sygnatariusza takiej cyfrowej „CMR-ki” a dane zawarte w niej muszą być dostępne dla każdej strony do tego uprawnionej.

Do tego procedura stosowana do wystawienia elektronicznego listu przewozowego zapewniać powinna integralność danych w nim zawartych od momentu ich pierwszego wygenerowania w ostatecznej formie.

 

Weryfikator e-CMR – brakujące ogniwo w łańcuchu transportu

 

W artykule 5. „Protokół dodatkowy” mówi wprost, że wdrożenie elektronicznego listu przewozowego wymaga, aby strona posiadająca prawa wynikające z elektronicznego listu przewozowego, była w stanie zademonstrować te uprawnienia.

I dalej w tym samym artykule stwierdza się, że powyższe procedury muszą zostać określone w elektronicznym liście przewozowym i powinny być łatwe do ustalenia.

Dlatego też Trans Assist zaprojektował oraz wdrożył odpowiednie rozwiązanie, które spełni wszystkie warunki, jakie stawia w kwestii wdrożenia „Protokół dodatkowy do Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR)”.

 

Pierwszy otwarty weryfikator e-CMR i e-podpisu

 

Platforma e-CMR.eu to pierwszy na świecie otwarty weryfikator podpisu elektronicznego stworzony przez Trans Assist – polski startup tworzony przez zespół, w którym poza programistami znalazł się także mechatronik czy kierowca zawodowy.

Warto też podkreślić, że platforma e-CMR.eu ma formułę otwartą, co oznacza, że z weryfikatora korzystać mogą inne zewnętrzne podmioty oferujące cyfrowe listy przewozowe.

Przeczytaj też: e-CMR – opinia prawna dotycząca elektronicznego listu przewozowego

Dzięki takiemu rozwiązaniu konkurencyjne firmy tworzące e-CMR nie muszą tworzyć własnego weryfikatora. Mamy świadomość, że na listach przewozowych znajdują się wrażliwe dane handlowe, więc wiedza o tym kto, co, kiedy, skąd i dokąd przewozi może też zostać zaszyfrowana i przechowywana na serwerach e-CMR.eu. Wytworzone przez inne firmy oferujące rozwiązania e-CMR mogą przechowywać również dane swoich klientów nawet na własnych serwerach.

Powrót