Hybrydowy e-CMR – bezpieczne wdrożenie cyfrowego CMR

Elektroniczne listy przewozowe to optymalizacja transportu a hybrydowy e-CMR to sposób na bezpieczne wdrożenie cyfrowego CMR już dzisiaj!

Stosowane od 50 lat papierowe formularze CMR zna każdy kierowca, przewoźnik, spedytor czy logistyk pracujący przy międzynarodowym transporcie drogowym towarów. Jednak w lutym 2008 roku stworzony został dodatkowy protokół do konwencji CMR dopuszczający list przewozowy w formie elektronicznej, który wszedł w życie w czerwcu 2011 roku.

Od tamtej pory do konwencji o e-CMR przystąpiło 29. państw: Białoruś, Bułgaria, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Iran, Łotwa, Litwa, Luksemburg, Niderlandy (Holandia), Norwegia, Oman, Polska, Portugalia, Mołdawia, Rosja, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Hiszpania, Turcja, Uzbekistan, Tadżykistan, Ukraina oraz Wielka Brytania.

W piątek 17 września 2021 roku Bundestat przyjął ustawę pozwalającą przystąpić do protokołu o cyfrowych listach przewozowych e-CMR, co oznacza, że i Niemcy są na ostatniej prostej do ratyfikacji protokołu dodatkowego o e-CMR.

Przeczytaj też: Niemcy przystępują do konwencji o e-CMR

 

Oznacza to, że już teraz np. firmy eksportujące czy importujące swoje produkty, ale też spedycje oraz przewoźnicy mogą korzystać z korzyści, jakie daje elektroniczny list przewozowy.

Nawet 4-krotnie tańszy obieg dokumentów, automatyczne statusy, komunikator w 24 językach czy archiwizacja przez 5 lat elektronicznych „CMR-ek” – to tylko część zalet platformy e-CMR opracowanej przez polską firmę Trans Assist, która umożliwia też połączenie z zewnętrznymi systemami TMS czy FMS poprzez ogólnodostępne API.

Unia Europejska wymaga, aby do końca 2025 roku służby kontrole wszystkich krajów członkowskich akceptowały e-CMR. Jednak, już teraz można bezpiecznie korzystać z elektronicznych listów przewozowych.

Jak wdrożyć cyfrowe listy przewozowe e-CMR?

Aby rozpocząć korzystanie z platformy Trans Assist trzeba zalogować się w naszym systemie. Potem po weryfikacji maila podanego w procesie rejestracji można wybrać jeden z trzech pakietów, z czego Standard oraz Platinium pozwalają w pełni na wygenerowanie i podpisywanie dokumentów e-CMR.

Oczywiście można zamiast wpisywania w wymagane przez system pola skorzystać z ogólnego interfejsu API, aby platforma Trans Assist „zaciągała” stworzone już zlecenie transportowe wraz z danymi adresowymi oraz parametrami przewożonego ładunku.

Aktualnie Trans Assist, tak jak inni dostawcy technologii e-CMR, zaleca, aby podczas realizacji transportu kierowca posiadał w kabinie jeden papierowy egzemplarz na wypadek kontroli drogowej.

Nie chodzi tutaj o kwestie legalności samego e-CMR, ale o gwarancję, że taka kontrola przebiegnie dokładnie w taki sam sposób, jak dotychczas.

Papierowy egzemplarz nie potrzeba po zakończeniu transportu nigdzie odsyłać, ewentualnie może on trafić do archiwum przewoźnika, chociaż elektroniczne wersje dokumentu e-CMR – po podpisie nadawcy, kierowcy i odbiorcy – będą dostępne kilka sekund po tzw. zakończeniu „CMR-ki” podpisem ostatecznego klienta odbierającego ładunek.

Zachęcamy do zapoznania się z opinią prawną na ten temat – pełną analizę znaleźć można klikając w linke-CMR – opinia prawna

Powrót